منتشر شده در

چو خواهی بمانم بمان ای وطن؛ ویدیو کامل بمان ایران

ایران

 • نام
  توحید شعبانلو
 • این پست برای ایران و ایرانی است.پارس هایی که ریشه و تاریخ دیرینه سرزمین خود را فراموش نکردند و برای آزادی خاکشان میجنگند.باشد که روزی سرزمین ما به مانند گذشته زبانزد هر ملیتی باشد. تقریبا 4 سال در تحویل سال نو در مقبره کوروش بودم، همیشه دلم میخواست ویدیو ای از شهر شیراز بخصوص پارسه و مقبره کوروش کبیر بسازم، سفر به این قسمت ها از ایران دوست داشتنی مو به تن آدم سیخ میکنه، لااقل اینو از توریست هایی شنیدم که در اعماق تاریخ سرزمینمون کندوکاو کردن.

  ویدیو کامل بمان ایران

  راجع به مقبره کوروش چه میدانید؟

  برای همه پیش اومده که حداقل یکبار به این جا رفته باشن، ولی آیا اطلاعات کامل از تاریخمون داریم؟ نمیخوام حالا ادای معلمای تاریخ رو در بیارم ولی یکم راجع به این محل براتون مینویسم.

  کورش کبیر به عنوان بنیانگذار سلسه هخامنشی در سال ۵۴۶ قبل از میلاد مسیح، پایتخت جدید فرمانروایی قدرتمند خود را در ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز کنونی به نام پاسارگاد ساخت. در طول تاریخ از پاسارگاد جز مقبره کورش، که اکنون در سه کیلومتری غرب جاده شیراز – اصفهان واقع شده است، اثری باقی نیست. در کاوش های باستان شناسی به این نتیجه رسیدند که در ساخت پاسارگاد ترکیبی از معماری های آناتولی، بین النهرین و ایران به صورت ماهرانه با یکدیگر تلفیق شده است.

  شباهت مقبره کوروش بزرگ به کوروش کوچک

  مقبره کوروش کوچک (گور دختر)

  مقبره کوروش بزرگ

  گور دختر آرامگاهی است سنگی که گفته می شود متعلق به کوروش کوچک یا ماندانا خواهر کوروش بزرگ است. این بنای تاریخی در شهرستان دشتستان استان بوشهر قرار دارد. این آرامگاه شباهت زیادی به آرمگاه کوروش کبیر دارد اما ابعاد آن کوچک تر است. به گفته باستان شناسان قدمت آن به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح (همزمان با حکومت هخامنشیان) باز می گردد. متاسفانه این بنای تاریخی بدون هیچ حفاظتی رها شده و امروز در وضعیت نامناسبی به سر می برد.

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها