منتشر شده در

روستای زیاران، مردمی با گویش اصیل و کهن تاتی

ایران

 • نام
  توحید شعبانلو
 • زیاران روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک در استان قزوین است جالبه که بدونید زبان مردم زیاران تاتی، یکی از کهن‌ترین و اصیل‌ترین گویش‌های ایران‌زمین است، گویشی که بیشتر در تاکستان قزوین و منطقه الموت قزوین کاربرد داره.

  نقشه روستای زیاران روستایی از توابع آبیک

  در دو سوی غرب و شرق روستا دو رودخانه می‌گذرد که اکثر باغستان‌های روستا در کناره‌های آن واقع‌اند. رودخانه شاهرود که از رود طالقان منشعب می‌گردد و توسط تونلی به این سوی کوه‌ها می‌آید، از جنوب روستا گذشته و باغستان‌های اطراف را مشروب می‌سازد. این رودخانه پیلَّه رُخانَه (رودخانه بزرگ) خوانده می‌شود. سد انحرافی زیاران نیز در مسیر همین رود، در جنوب روستا ساخته شده‌است. دو رود شرقی و غربی روستا نیز در جنوب آن به همین رود می‌پیوندند.

  رودخانه شاهرود زیاران (سهراب امانی)

  زیاران از نظر آب و هوا جزو مناطق کوهپایه‌ای به حساب میاد که دارای آب و هوایی سرد تا معتدل است. زیاران از هر چهار طرف محصور در باغ‌ها و رودهای فصلی و دائمی است.

  غروب آفتاب به همراه دوستان

  معضل رودخانه شاهرود

  در سال‌های اخیر رودخانه شاهرود به یکی از بزرگ‌ترین معضلات در زیاران تبدیل شده‌ است. در دهه ۹۰ ده‌ها نفر در رودخانه شاهرود و سد و کانال زیاران غرق شده‌اند؛ و چون زیاران منطقه گردشگری است، بیشتر این جان باختگان غیر بومیانی هستند که به این منطقه سفر می‌کنند و در اثر بی‌احتیاطی جان خود را از دست می‌دهند.

  ارتفاع 500 متری زیاران (سهراب امانی)

  مدتی است که در این روستا به همراه دوستم زندگی میکنم و محیط و آرامش اینجارو خیلی دوست دارم. به همراه دوستانم "آرمین مشایخی" و سهراب امانی" ویدیو ای آماده کردیم که محیط اطراف رو بخوبی نشون میده.

  ویدیو 1 دقیقه ای از ارتفاع 500 متری زیاران

  در ادامه مسیر به سمت بالا به روستای دیگری سر زدیم به اسم روستای "صمغ آباد"

  این روستا در مسیر جاده طالقان قرار دارد که در جنوب رشته کوه‌های البرز قرار گرفته است. فاصله روستا تا زیاران ۸ کیلومتر و تا طالقان ۲۵ کیلومتر است.عکس های پایین از خانه یکی از بومی های روستا گرفته شده است.

  خانه یکی از اهالی صمغ آباد

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها