منتشر شده در

در جستجوی فریده؛ از فیلم تا واقعیت و ملاقات فریده

هلند

 • نام
  توحید شعبانلو
 • در جستجوی فریده عنوان یک فیلم مستند است .داستان آشنایی با فریده از جایی شروع شد که تیزر یک مستند را قبل از شروع سفرم به هلند دیدم، نام این مستند در جستجوی فریده بود، کمی بیشتر که تحقیق کردم فهمیدم فیلم دربارهٔ زنی به نام فریده است که چهل سال پیش در حرم امام رضا رها شده و بعد از انتقال به شیرخوارگاه توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته شده و به هلند برده می‌شود. فریده که در طول این سال‌ها به‌خاطر ترس از سفر به ایران و تمایل نداشتن خانواده‌اش به وطن بازنگشته، چند سالی است از راه دور جستجویی را برای پیدا کردن خانواده واقعی‌اش شروع کرده و حالا برای اولین بار به ایران سفر می‌کند تا زادگاهش را ببیند و با سه خانواده که مدعی‌اند خانواده واقعی او هستند، ملاقات کند.

  رونمایی مستند در جستجوی فریده

  خلاصه بعد از دیدن این فیلم با افکاری پُر از سوال از سینما بیرون آمدم، مطمعنم که اگر شما هم این فیلم رو ببینید به حرف همیشگی من میرسید که میگفتم اگر یک روز همه آدم های دنیا رو ببینی در نهایت میفهمی همه ما شبیه هم هستیم. این مستند به من نشان داد با اینکه فریده از بچگی تو هلند بزرگ شده بود ولی شخصیت ایرانی رو درون خودش داشت. با فریده تماس گرفتم و حس خودم رو اعلام کردم و اون خیلی خوشحال شد که فهمید حمایت قلبی ما رو از ایران داره.

  بعد گذراندن چند روز در آمستردام با فریده تماس گرفتم و قرار شد با هم دیداری داشته باشیم، اولین بار من را به یک بار در آمستردام دعوت کرد، حرفاش شنیدنی بود و بعضی وقتا وسط حرف زدن گریه اش میگرفت، این روحیه ای بود که از ایران به یادگار گرفته بود.

  دیدار من با فریده به همینجا ختم نشد، بعد از سفر کردن به شهرهای دیگر هلند و کشورهای اطراف فریده از من را به خانه اش دعوت کرد تا ناگفته های فیلم را برایم بازگو کند و سوال های زیادی که ازش داشتم را پاسخ دهد.

  شام مهمان فریده بودم

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها