منتشر شده در

لباس شخصی های ترکیه ؛ ناگفته ای از سفر به استانبول

ترکیه

 • نام
  توحید شعبانلو
 • ناگفته ای از استانبول

  همیشه یکی از کارهایی که در حین سفر میکنم رونمایی از پروژه صلح هست که در همه سفر هام به همراهم دارم، یه بنر که نشانه ای از صلح است و خب به انگلیسی خیلی واضح نوشته و اگر به یه بچه 5 ساله هم نشون بدی از روی طرح و اشکالش میتونه خیلی راحت تشخیص بده که این پیام بدی رو نمیرسونه.

  دقیقا موقع عکس برداری در کنار میدان استقلال در استانبول بودم که 2 نفر لباس شخصی ظاهر شدن و با عصبانیت بنر رو ازم گرفتن و به ترکی حرف هایی رو با پرخاشگری به من میزدن، بلافاصله یکیشون بیسیم اش رو درآورد و همزمان اینور اونور رو نگاه میکرد که انگار وضعیت رو در کترل خودش داره. فهمیدم که پلیس لباس شخصی ترکیه هستن ولی این رفتارشون رو اصلا درک نمیکردم، انگار من رو موقع بمب گذاری دستگیر کردن.

  اول سعی کردم که به انگلیسی براشون توضیح بدم ولی متوجه نمیشدن، حتی توریست هایی که توی عکس با من بودن هم دور ما جمع شده بودن و انگار اونا هم نمیتونستن پلیس هارو حالی کنن که این فقط یک پیام صلح هستش و کاری با آسیبی به کشور شما نمیرسونه. من قبلا با این بنر در جاهای مختلف سیاسی عکاسی کردم و تاحالا هیچ مشکلی برام پیش نیومده بود و این اتفاق حسابی من رو کفری کرده بود که خیلی برام زور داشت تو کشوری در همسایگی کشور خودم باید دستگیر بشم.

  کاخ صلح در لاهه هلند

  بالاخره یک ایرانی اونجا پیدا شد که خوشبختانه زبان ترکی بلد بود، وقتی شرایط رو براش توضیح دادم اونم بلافاصله شروع کرد به توضیح دادن به پلیس ها و نوشته روی بنر رو براشون ترجمه کرد، حتی یادمه که دنبال پرچم کشورشون روی بنر میگشتن، بالاخره بعد از چند دقیقه گفتگو بنر رو تحویل من دادن و اشاره کردن که میتونم برم ولی نباید دیگه با این بنر تو کشورشون عکاسی کنم :)

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها