منتشر شده در

دریاچه حلیمه جان؛ دریاچه دو رنگ عروس گیلان

ایران

 • نام
  توحید شعبانلو
 • دریاچه عروس کجاست؟

  اگر نمی‌دانید که دریاچه عروس کجاست؟ باید بگوییم که در روستای حیلمه جان از توابع رحمت‌آباد رودبار در گیلان واقع شده است و دریاچه نسبتاً کوچکی در حاشیه جنگل است. این دریاچه محل زندگی گونه‌های جانوری مختلفی از جمله انواع ماهی مانند ماهی سفید، قورباغه‌ و لاک‌پشت‌ است. اما آنچه که نظر هر بیننده‌ای را در ارتباط با دریاچه عروس رودبار جلب می‌کند، تغییر رنگ این دریاچه است. دریاچه در زمانی که هوا آرام است (به‌طور معمول تا پیش از ظهر) به رنگ سبز است، اما بعدازظهر و با کمی وزش باد به رنگ آبی در می‌آید. در ادامه از مسیر دسترسی دقیق آن می‌گوییم.

  چرا نام این دریاچه، عروس است؟

  علت تغییر رنگ دریاچه، وجود جلبک‌ها در آن است. درواقع جلبک‌ها در ساعات صبح، سطح دریاچه را می پوشانند و به‌همین دلیل رنگ دریاچه به سبز درمی‌آید. با وزش باد و کنار رفتن جلبک‌ها دریاچه رنگ آبی به خود می‌گیرد.

  یکی از علت‌های نام‌گذاری این دریاچه به‌نام دریاچه عروس، همین کنار رفتن جلبک‌هاست. دریاچه، پیش از این به نام دریاچه حلیمه شناخته می‌شد. اما افراد محلی، این کنار رفتن جلبک‌ها را به بالا زدن تور عروس تشبیه کرده‌اند و حالا آن را به‌نام چشمه عروس می‌شناسند (ماجرای نام‌گذاری دریاچه یک روایت شفاهی از افراد محلی است.

  مسیر دسترسی به دریاچه عروس

  حالا نوبت به این سوال رسیده است، دریاچه عروس کجاست؟ برای رفتن به روستای حلیمه جان از تهران، بهترین مسیر آزادراه قزوین‌رشت است. آزادراه را به سمت منجیل و رودبار طی کنید تا به توتکابن برسید، بعد از آن تابلوی روستای حلیمه جان را می‌بینید و وارد خروجی روستای حلیمه جان می‌شوید (روستا در فاصله کمتر از 10 دقیقه از اتوبان است.) برای محوطه دریاچه عروس، پارکینگ خودرو در نظر گرفته شده که هزینه ورودی آن 10 هزار تومان است.

  تهران به حلیمه جان

  منبع : لست سکند

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها