منتشر شده در

کویر مصر؛ شب یلدا در قلب دشت کویر، جایی دور از شهرهای شلوغ

ایران

 • نام
  توحید شعبانلو
 • کویر مصر در شب یلدا

  بدون شک ایران رو میشه یکی از خوش آب و هواترین کشورهای دنیا دونست که چهارفصل بودنش اصلی ترین دلیل اونه. به هر کجای این کشور که رو کنید، بسته به منطقه ای که در اون هستین، به مناطق بارانی، معتدل، سرد و یا گرم و خشک برمی خورید. یکی از زیباترین جلوه های طبیعتی ایران، کویرهای اونه، کویرهایی که یکبار سفر به اونها کافیه تا برای همیشه افسون اون بمونید و رفتن به کویر مصر دقیقا این حس را در فرد بوجود میاره. مصر جاییه که یکبار بازدید از اون کافیه تا خاطره اش برای همیشه در ذهنتون بمونه.

  مسیر ورودی به سمت روستای مصر

  از شهر انارک وقتی به سمت شهر خور پیش میرفتم مسیری انحرافی به سمت روستای مصر دیده می شد. مسیری نسبتا هموار که به ماشین آسیبی نمیزد‍‍‍‌‌، بعد از طی مسافتی حدود ۴۵ کیلومتر و حدودا ۴۰ دقیقه با سرعت متوسط به روستای مصر وارد شدم. روستای مصر اون روزی که رسیدم خلوت بود اونم به این خاطر که من اول هفته به اونجا رسیده بودم و چیزی جز چندتا ماشین آفرود که جلوی اقامتگاه پارک کرده بودن ندیدم.

  انارک به خور - به روستای مصر

  مصر کجاست؟

  مصر نام روستایی کویری در استان اصفهان و در ۴۵ کیلومتری شهر جندقه. این روستا در مجموع حدود ۱۲۰ نفر جمعیت داره و به دلیل منحصر بفرد بودن و داشتن چشم اندازهای نفسگیرش، یکی از جذابترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شه به طوریکه تورهای کویر مصر، از پر فروش ترین تورهای کویرنوردی در سراسر ایران هستن. هر چقدر که کویر دوست نباشید، نمی تونید کویر مصر را ببینید و عاشقش نشید.

  در مسیر کویر مصر، روستای مصر آخرین روستای قبل کویر نیست و می تونید بعد از چند دقیقه به روستای دیگه ای به اسم روستای فرحزاد برسید و اونجا اقامت کنید، به این خاطر که روستای فرحزاد فاصله نزدیک تری به کویر مصر داره.

  روستای فرحزاد

  به بدو ورودم به روستای فرحزاد در شب، هیچ کسی در این روستای کوچک نبود و دنبال اقامتگاه بودم و یا کسی که بتونه یک شب من رو اسکان بده، نهایتا یک نفر رو پیدا کردم که من رو به سمت اقامتگاهی راهنمایی کرد، اقامتگاهی به اسم بارانداز.

  اقامتگاهی که توسط یک خانم مدیریت می شد، ازش در مورد مسیر کویر پرسیدم و بعد از یک گشت و گذار روی سقف اقامتگاه سریع خوابیدم که صبح آماده رفتن به کویر باشم.

  صبح بعد از خوردن صبحانه وارد مسیر کویر شدم، بعد از حدود ۱۰ دقیقه وارد شن ها شدم و تا جایی که عمق شن زیاد نبود ادامه دادم و در مسیر شنی طی کردم تا جایی که ماشین غیر شاسی میرفت ادامه دادم و در کنار یک رمل، محل کمپ کردن رو مشخص کردم.

  چرا به اینجا کویر مصر می گویند؟

  شاید برای شما هم سوال باشه که چرا به این کویر، مصر می گن. در واقع داستان های مختلفی درباره ی نحوه ی نامگذاری این کویر وجود داره که معروف ترین اون به داستان فردی به نام یوسف برمی گرده که یکی از اهالی این روستا در دوران گذشته بود. در اون زمان که روستا با کم آبی مواجه شد، یوسف چاه عمیقی حفر کرد و به آب رسید و از مردم اونجا خواست که به احترام حضرت یوسف و داستان اون که در مصر اتفاق افتاد، نام مصر رو روی اون بذارن و مردم هم به احترام او پذیرفتن.

  ویدیو کامل از کویر مصر

  0 دیدگاه

  بارگذاری دیدگاه ها